BZX384C5V6-HG3_A18 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-BZX384C5V6-HG3_A18TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX384C5V6-HG3_A18 |
Description | DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V |
Series | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 200 mW | Supplier Device Package SOD-323 |