BZX384C5V6-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
onsemi
In Stock: 48 706
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Nexperia USA Inc.
In Stock: 33
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C5V6-E3-08
DigiKey Part Number
BZX384C5V6-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C5V6-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384C5V6-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C5V6-E3-08
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW