BZX384C5V1-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 156
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 17
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C5V1-G3-08
DigiKey Part Number
BZX384C5V1-G3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C5V1-G3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384C5V1-G3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C5V1-G3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW