BZX384C2V7-HE3_A08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
SMC Diode Solutions
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 12
New at DigiKey
Image for BZX384C2V7-HE3_A08 is not available
BZX384C2V7-HE3_A08
DigiKey Part Number
112-BZX384C2V7-HE3_A08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C2V7-HE3_A08
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms