BZW04-154BHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 54
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
246V Clamp 1.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-154BHE3/54
DigiKey Part Number
BZW04-154BHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-154BHE3/54
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V