BZT55C3V9-GS08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT55C3V9-GS08 |
Description | DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package SOD-80 QuadroMELF |
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms | Base Product Number |