BZT55B6V8-GS18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10 101
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Zener Diode 6.8 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
BZT55B6V8-GS18
DigiKey Part Number
BZT55B6V8-GS18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT55B6V8-GS18
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 QuadroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms