BZT52C3V6-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2 980
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
onsemi
Zener Diode 3.6 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C3V6-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZT52C3V6-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52C3V6-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52C3V6-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V6-HE3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW