BZT52C36-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 124 234
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
In Stock: 590
onsemi
onsemi
Zener Diode 36 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C36-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52C36-HE3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C36-HE3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C36-HE3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C36-HE3-18
Description
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
87 Ohms