BZT52C20-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZT52C20-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52C20-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52C20-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C20-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW