BZT52C18-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 69 015
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 828
Microchip Technology
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Zener Diode 18 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C18-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C18-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C18-E3-18
Description
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW