BZT52C11-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diodes Incorporated
In Stock: 631 611
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 390
onsemi
onsemi
Zener Diode 11 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C11-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52C11-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C11-HE3-18
Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms