BZT52C11-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
Diodes Incorporated
In Stock: 631 711
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
In Stock: 390
onsemi
onsemi
Zener Diode 11 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C11-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C11-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C11-E3-18
Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW