BZT52B6V8-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 33 453
Datasheet
Similar
onsemi
onsemi
Zener Diode 6.8 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B6V8-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52B6V8-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V8-HE3-18
Description
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms