BZT52B13-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 12 871
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 693
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 37
onsemi
In Stock: 819
Zener Diode 13 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B13-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52B13-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B13-E3-18
Description
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW