BZM55B5V6-TR
DigiKey Part Number
112-BZM55B5V6-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZM55B5V6-CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZM55B5V6-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZM55B5V6-TR
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW MICROMELF
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW Surface Mount MicroMELF
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
MicroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
450 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V