BZG05C6V8-HE3-TR3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 5 577
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
In Stock: 14
onsemi
Image for BZG05C6V8-HE3-TR3 is not available
BZG05C6V8-HE3-TR3
DigiKey Part Number
BZG05C6V8-HE3-TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C6V8-HE3-TR3
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 1.25 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Impedance (Max) (Zzt)
3.5 Ohms