BZG05C6V2-E3-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 12 555
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 59 773
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Image for BZG05C6V2-E3-TR is not available
BZG05C6V2-E3-TR
DigiKey Part Number
BZG05C6V2-E3-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C6V2-E3-TR
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 1.25 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
1.25 W