BZG05C5V1-M3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG05C5V1-M3_A-18 is not available
BZG05C5V1-M3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG05C5V1-M3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C5V1-M3_A-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1.25 W ±5.88% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5.88%
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Power - Max
1.25 W