BZG05C3V9-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05C3V9-M3_A-08 is not available
BZG05C3V9-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG05C3V9-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C3V9-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 1.25 W ±5.13% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±5.13%
Power - Max
1.25 W