BZG05C3V3-E3-TR3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 46 412
Datasheet
Image for BZG05C3V3-E3-TR3 is not available
BZG05C3V3-E3-TR3
DigiKey Part Number
BZG05C3V3-E3-TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C3V3-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 1.25 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
1.25 W