BZG05C24-HM3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05C24-HM3_A-18 is not available
BZG05C24-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG05C24-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C24-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 24 V 1.25 W ±5.83% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 18 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.83%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms