BZG05B9V1-HM3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05B9V1-HM3_A-18 is not available
BZG05B9V1-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG05B9V1-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B9V1-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 6.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms