BZG05B75-M3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05B75-M3_A-18 is not available
BZG05B75-M3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG05B75-M3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B75-M3_A-18
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 75 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 56 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
1.25 W