Image for BZG04-8V2-HM3_A-18 is not available
BZG04-8V2-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG04-8V2-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG04-8V2-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Detailed Description
14.8V Clamp 20.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Capacitance @ Frequency
1200pF @ 1MHz
Operating Temperature
150°C
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.2V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.8V