Image for BZG04-180-M3_A-08 is not available
BZG04-180-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG04-180-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG04-180-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 220V 1.25W DO214AC
Detailed Description
305V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
305V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A
Series
Power - Peak Pulse
300W
Capacitance @ Frequency
131pF @ 1MHz
Operating Temperature
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
208V