BZG03C91-M3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG03C91-M3-18 is not available
BZG03C91-M3-18
DigiKey Part Number
BZG03C91-M3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C91-M3-18
Description
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 91 V 1.25 W ±6.04% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
EDA/CAD Models
BZG03C91-M3-18 Models
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 68 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±6.04%
Power - Max
1.25 W