BZG03C68-HM3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG03C68-HM3_A-18 is not available
BZG03C68-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG03C68-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C68-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 68 V 3 W ±5.88% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 51 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
3 W
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms