BZG03B18-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG03B18-M3_A-08 is not available
BZG03B18-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG03B18-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03B18-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 18 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 13 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
1.25 W