BZG03B11-HM3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG03B11-HM3_A-18 is not available
BZG03B11-HM3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG03B11-HM3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03B11-HM3_A-18
Description
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 8.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms