BZD27C22P-E3-18
DigiKey Part Number
BZD27C22P-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C22P-E3-18
Description
DIODE ZENER 22V 800MW DO219AB
Detailed Description
Zener Diode 22 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 16 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms