BYM12-100HE3/96 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM12-100HE3/96
DigiKey Part Number
BYM12-100HE3/96-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM12-100HE3/96
Description
DIODE STANDARD 100V 1A DO213AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-213AB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A