BYM11-100-E3/97 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 28 298
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Diodes Incorporated
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM11-100-E3/97
DigiKey Part Number
BYM11-100-E3/97-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM11-100-E3/97
Description
DIODE STANDARD 100V 1A DO213AB
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-213AB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 1 A