BYM10-400-E3/97 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 81
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Diode 400 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM10-400-E3/97
DigiKey Part Number
BYM10-400-E3/97GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BYM10-400-E3/97GICT-ND - Cut Tape (CT)
BYM10-400-E3/97GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM10-400-E3/97
Description
DIODE AVALANCHE 400V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BYM10-400-E3/97 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Series
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A