BYM07-300-E3/98
DigiKey Part Number
BYM07-300-E3/98GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BYM07-300-E3/98GICT-ND - Cut Tape (CT)
BYM07-300-E3/98GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM07-300-E3/98
Description
DIODE STD 300V 500MA DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 300 V 500mA Surface Mount DO-213AA (GL34)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
DO-213AA (GL34)
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 500 mA