BYM07-150HE3_B/H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 150 V 500mA Surface Mount DO-213AA (GL34)
BYM07-150HE3_B/H
DigiKey Part Number
112-BYM07-150HE3_B/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM07-150HE3_B/H
Description
DIODE STD 150V 500MA DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 150 V
Series
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
DO-213AA (GL34)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)