BY500-800-E3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 800 V 5A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
BY500-800-E3/54
DigiKey Part Number
BY500-800-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BY500-800-E3/54
Description
DIODE STANDARD 800V 5A DO201AD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BY500-800-E3/54 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
28pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)