BY229B-600HE3/81 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2 722
Datasheet
Diode 600 V 8A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
BY229B-600HE3/81
DigiKey Part Number
BY229B-600HE3/81-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BY229B-600HE3/81
Description
DIODE STANDARD 600V 8A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
145 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
8A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.85 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)