BAS70-02V-G3-08
DigiKey Part Number
112-BAS70-02V-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BAS70-02V-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BAS70-02V-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-02V-G3-08
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 200mA Surface Mount SOD-523
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1.5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed