BAS70-00-E3-18
DigiKey Part Number
BAS70-00-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70-00-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70-00-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-00-E3-18
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 200mA Surface Mount SOT-23-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed