AZ23C6V8-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8 494
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C6V8-G3-18
DigiKey Part Number
AZ23C6V8-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C6V8-G3-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Tolerance
±5%