AZ23C5V6-G3-08
DigiKey Part Number
AZ23C5V6-G3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C5V6-G3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C5V6-G3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V6-G3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-23-3
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Category
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Tolerance
±5%