AZ23C43-E3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 933
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 43 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C43-E3-08
DigiKey Part Number
AZ23C43-E3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C43-E3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT-23-3
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 32 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
43 V
Tolerance
±5%