AZ23C3V9-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-AZ23C3V9-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-AZ23C3V9-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-AZ23C3V9-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C3V9-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.9 V
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW