AZ23C39-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 5 260
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 39 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C39-HE3-18
DigiKey Part Number
AZ23C39-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C39-HE3-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 39V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 29 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
39 V
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW