AZ23B5V6-HE3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±2% SOT-23-3
AZ23B5V6-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-AZ23B5V6-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B5V6-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-23-3
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW