AZ23B3V9-HE3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9 V 300 mW ±2% SOT-23-3
AZ23B3V9-HE3_A-18
DigiKey Part Number
112-AZ23B3V9-HE3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B3V9-HE3_A-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.9 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW