AGP15-600-E3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
AGP15-600-E3/54
DigiKey Part Number
AGP15-600-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGP15-600-E3/54
Description
DIODE AVAL 600V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A