5KP43A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 134
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
69.4V Clamp 72A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP43A-E3/51
DigiKey Part Number
5KP43A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP43A-E3/51
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V