5KP12A-E3/51 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5KP12A-E3/51-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5KP12A-E3/51 |
Description | TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19.9V Clamp 251A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 251A |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Bulk | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V |